Sandhamnsserien på Japanska!
Fr o m 2013 kommer japanska läsare att kunna ta del av Sandhamnsserien.
Då kommer nämligen första delen ut på förlaget Hayakawa Publishing.
I de lugnaste vatten handlar om självbevarelsedrift och överlevnadsinstinkt. Hur långt kan en person gå för att freda sig och sitt? Miljön är Sandhamn om sommaren.
Läs mer...
Läs mer...

I den innersta kretsen fokuserar på maktbegär och ekonomisk vinning, prestige och ambitioner. Boken inleds med ett spektakulärt mord under en kappsegling direkt efter midsommar.

I grunden utan skuld utspelar sig på vintern, under ett iskallt februarilov då snön ligger tjock och dämpar alla ljud. Ett brutalt mord på en ung flicka har ägt rum på ön och hämndbegär och gammalt groll dominerar historien som även går tillbaka i tiden och berättar om händelser som utspelar sig hundra år tillbaka på Sandhamn

Den efterlängtade fjärde boken i Viveca Stens Sandhamnssvit I natt är du död, tillgänglig i bokhandeln den 5 maj, 2011.





